Lśniące okna

0

Napisane dnia: 29-03-2010 | przez: Magda | w kategorii: Sprzątanie

Przedświąteczny czas zawsze obfituje w wielkie porządki i to świetna okazja, by nadać domowi odrobinę świeżości i pozbyć się nieużywanych już przedmiotów. Być może wiele z Was ma już za sobą wiosenne sprzątanie, trzepanie dywanów i mycie okien, ale warto  tak na przyszłość skonfrontować własne sposoby na skuteczne czyszczenie szyb po zimie z kilkoma sprawdzonymi metodami.

Jeśli mamy możliwość wyboru pogody najlepszej do mycia okien, to zdecydowanie „polujmy” na niezbyt słoneczny dzień (wtedy myte okna bardzo szybko schną i tworzą się na nich smugi) i niezbyt zimny – zbyt niska temperatura źle wpływa na strukturę szyb. Zamiast detergentów przeznaczonych do mycia okien użyjmy wody (2,5 l) i soku z cytryny (kilka łyżek). Taka mieszanka doskonale usuwa wszelkie zabrudzenia i nadaje połysk mytej powierzchni.

Do wody można również dodać glicerynę, która sprawi, że brud i kurz nie będą się tak łatwo osadzać na szybach i niegroźne będą nam smugi powstałe po deszczu.

Do mycia i polerowania szyb warto użyć papierowych ręczników (materiałowe ścierki nie sprawdzają się aż tak dobrze – tworzą smugi i zamazy). Znacznie tańszym sposobem jest użycie starych gazet lub starych nylonowych rajstop.

Jeśli na naszych oknach zagościła farba olejna z powodzeniem można ją usunąć za pomocą soli amoniakalnej. Ze śladami kleju (np. po taśmie) doskonale rozprawi się natomiast zwykły zmywacz do paznokci.

Mogą Cię zainteresować również:

Zostaw komentarz