Pielęgnujemy kwiaty doniczkowe cz. 1

2

Napisane dnia: 25-04-2010 | przez: Magda | w kategorii: Dom, Ogród

Wielką ozdobą naszych domów są zadbane i dorodne kwiaty doniczkowe, które jednocześnie dostarczają nam życiodajnego tlenu,  pozwalając zagościć  u nas naturze. Aby jednak cieszyły nasze oczy swoim pięknem i zdrowym wyglądem trzeba poświęcić im trochę czasu. Oto kilka przydatnych porad jak pielęgnować kwiaty doniczkowe.

  • Woda powinna odstać – do podlewania roślin doniczkowych najlepsza jest woda deszczowa. Również wystała woda mineralna doskonale nadaje się do podlewania roślin. Woda z kranu powinna najpierw postać przez noc w pomieszczeniu, aż nabierze temperatury pokojowej, a także chociaż częściowo ulotni się z niej chlor. Wtedy nadaje się do podlewania kwiatów, także tych szczególnie wrażliwych i wybrednych.
  • Nie podlewaj za dużo – podlewaj rośliny tylko wtedy, gdy naprawdę tego potrzebują, tzn. gdy ziemia w doniczce jest sucha. Zbyt obfite i częste podlewanie szkodzi kwiatom i nadmiernie zakwasza ziemię. Woda, która zebrała się na podstawce pod doniczką powinna być wylewana w pół godziny po podlaniu rośliny.
  • Woda z akwarium – jeśli zmieniasz wodę w akwarium z rybkami słodkowodnymi, nie wylewaj jej, ponieważ doskonale nadaje się do podlewania i nawożenia roślin pokojowych.
  • Witamina dla kwiatów – nie wylewaj wody, w której gotowałaś ziemniaki albo jajka. Woda ta zawiera szereg wartościowych składników pokarmowych, którymi możesz zasilić swoje rośliny.
  • Fusy z kawy jako nawóz – fusy z czarnej kawy, popiół drzewny i fusy herbaciane są bardzo dobrym nawozem dla roślin pokojowych. Od czasu do czasu wmieszaj trochę któregoś z tych środków do ziemi w doniczce, a rośliny będą rosły bujniej.
  • Skorupki jaj jako nawóz – Nie wyrzucaj do śmieci skorupek od jaj, ponieważ zawierają węglan wapniowy, który doskonale nadaje się jako dodatek do nawozu dla wszystkich roślin hodowlanych w domu i na balkonie. Zbieraj skorupki, a potem pokrusz drobno, wrzuć do dużego słoja, zalej wodą i odstaw na mniej więcej dwa tygodnie. Możesz też drobno rozgnieść skorupki i od razu wmieszać je bezpośrednio do ziemi w doniczce.
  • Drożdże jako nawóz – rozpuszczone drożdże (piekarnicze) są również dobrym nawozem, który przyspiesza bujny rozwój roślin.

 

Mogą Cię zainteresować również:

Komentarze (2)

Mam sporo kwiatów, ale przede wszystkim kaktusy. Zawsze na lato wędrują za zewnątrz. Robię to od dłuższego czasu i jestem zadowolona. Moje kaktusy zimują w piwnicy.

U mnie są przeważnie są kaktusy, ale teraz gdy jest na to pora kwitnie mi hipeastrum, fiołki.

Zostaw komentarz